AstraZeneca, Covid aşısını küresel çapta geri çekiyor: “Artık daha yenileri var”

T24 Dış Haberler

AstraZeneca, “piyasada yeni varyantları hedef alan çok sayıda yenilenmiş aşı” bulunduğu gerekçesiyle küresel çapta Covid-19 aşılarını geri çekmeye başladığını duyurdu. 

AstraZeneca’dan yapılan açıklamada artık piyasada Covid-19’un yeni varyantlarını hedef alan daha yeni aşılar olduğu için bu yönde bir karar alındığı belirtildi. Şirket, bu sebeple aşıya talebin azaldığını ve artık üretilmediğini belirtti. 

Yapılan açıklamada, “Bağımsız değerlendirmelere göre aşı, kullanımının ilk yılında dünya genelinde 6.5 milyon hayat kurtardı ve küresel olara 3 milyar doz sağlandı” denildi. 

AstraZeneca, birçok ülkenin hükümetinin kendilerinin pandeminin bitmesinde önemli rol oynadığını söylediğini ve teşekkür ettiklerini söyledi. 

AstraZeneca, 2021 yılında Covid aşısının ismini Vaxzevria olarak değiştirdi. Aşının ilk olarak iki doz olarak 18 yaşın üzerindekilere yapılmasına izin verildi. 

Aşı genel olarak etkili ve güvenli olarak bulunsa da nadir ama ciddi bir yan etkisi tespit edildi. Her 100 bin kullanımda iki veya üç kişide görülen bu yan etki, kan pıhtılaşmasına ve düşük kan trombosit sayısına neden oluyordu. 

Mart ayında AstraZeneca, kendi isteğiyle aşının Avrupa Birliği pazarlama iznini geri çekti. 7 Mayıs’ta Avrupa İlaç Ajansı, aşının artık AB ülkelerinde kullanılma izni olmadığını bildirdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x